Pyometra alebo hnisavý zápal maternice

Najčastejšie a najnebezpečnejšie ochorenie pohlavných orgánov súk / mačiek.

Dochádza k nej vplyvom hormonálneho dráždenia počas hárania.  Sliznica maternice hrubne, zmnožujú sa v nej maternicové žliazky, ktoré vplyvom progesterónu produkujú nadmerné množstvo sekrétu.

Maternicový sekrét sa cez zhrubnutú stenu maternice nemôže dobre vstrebávať. Nahromadený sekrét je ideálnou živnou pôdou pre premnoženie baktérii, ktoré sa bežne vyskujú v pohlavných cestách. Baktérie zmenia charakter sekrétu na hnisavý a vzniká pyometra.  Bakteriálne toxíny prechádzajú do krvi a vyvolajú celkovú intoxikáciu organizmu.

Pyometra je častejšia u feniek, ale vyskytuje sa často aj u mačiek. Častejšie sa objavuje u mačiek, ktoré sú staršie ako 5 rokov a nedošlo u nich k oplodneniu / krytiu počas niekolkých cyklov. Príkladom je nekastrovaná mačka chovaná v byte, kde majitel nepovažuje kastráciu za potrebnú, lebo nedôjde k nakrytiu. Pyometria sa môže objaviť rýchlo, ale môže sa aj rozvíjať niekoľko mesiacov.

Naproti tomu u feny pyometria nezriedka vzniká už po prvom háraní. Sú povery, že fenu pred týmto ochorením chráni mať jednkrát šteniatka, nie je to však pravda.

Pyometra má dve formy: otvorenú (kedy z pošvy vyteká  smradľavý výtok), a uzavretú (kŕčok maternice je uzavretý a majiteľ navonok nič nepozoruje). Ale maternica sa plní obsahom, hrozí jej roztrhnutie a zakrátko smrť.

Obe formy pyometrie sú život ohrozujúce stavy a vyžadujú okamžitú veterinárnu starostlivosť.

Pyometria je zákerná v tom, že majiteľ si často nič nevšimne, hlavne pri zavretej forme. Jediným včasným príznakom je vysoký príjem vody.

Príznaky pyometrie:

  • anorexia (strata chuti do jedla)
  • nadmerné pitie
  • horúčka
  • letargia
  • nafúknuté brucho
  • bolesti brucha
  • strata váhy

Zvýšenú pozornosť treba venovať fene 1-2 mesiace po háraní, pretože vtedy sa pyometria vyskutuje najčastejšie.

Liečba prostaglandínmi a antibiotikami nemusí byť úspešná a je možná len pri otvorenej forme. Okrem toho má táto liečba vela nežiadúcich účinkov, a je dosť časté, že pri ďalšom cykle príde k pyometrii znova.

Najvhodnejšia je chirurgická liečba - odstránenie maternice aj s patologickým obsahom spolu s vaječníkmi. V podstate sa jedná vysoko rizikovú operáciu. Maternica v týchto prípadoch pripomína balónik naplnený hnisom a nie je úplne jednoduché vybrať ju vcelku bez roztrhnutia a bez rizika krvácania.

Pretože chirurgický zákrok je veľmi rizikový a nepomerne drahší ako bežná kastrácia, doporučujeme preventívnu kastráciu feny / mačky ideálne pred prvým háraním.

Pyometra
Pyometra
Schéma normálnej anatómie a pyometrie